Product Id KEYKCH1358
Traveller Price
Tax free price for international travellers
Product Id KEYKCH1358
View all KeychronSold by PB Tech
Description
Keychron Q5 Max QMK/VIA Wireless Custom Mechanical Keyboard - Gateron Jupiter Brown
Width
145 mm
Length
408 mm
Front Height
22.6 mm (without keycaps)
Back Height
35.8 mm (without keycaps)
Feet Height
2.4 mm
Angle
5.2°
Weight
2215 g ± 10 g (Fully Assembled version)
Body Material
Aluminum
Plate Material
PC
Keycap
Switch
Gateron Jupiter (Fully Assembled version)
Stabilizer
Screw-in PCB stabilizer
Backlight
South-facing RGB LED
Hot-swappable
Yes. Compatible with most of the 3 pin & 5 pin MX mechanical switches such as Gateron, Cherry MX and Kailh, etc.
MCU
ARM Cortex-M4 32-bit STM32F402 (256KB Flash)
Polling Rate
1000 Hz (2.4 GHz & wired) / 90 Hz (Bluetooth)
N-Key Rollover (NKRO)
Yes for both wireless and wired modes
Battery
4000 mAh Rechargeable li-polymer battery
Wireless Working Time (Backlit off)
Up to 180 hours (Lab test result may vary by actual use)
Wireless Working Time (RGB)
Up to 100 hours (Lowest brightness)
Bluetooth Version
5.1
Compatible System
macOS/Windows/Linux
Connectivity
2.4 GHz / Bluetooth / Type-C wired