Product Id SWHUBI824400
Limited Offer
Traveller Price
Product Id SWHUBI824400
LOW IN STOCK
View all UbiquitiSold by PB Tech
Description
Ubiquiti UniFi USW-Enterprise-24-POE 26-Port 10G L3 Managed PoE Switch (400W) PoE+ Switch with 12 x 2.5G PoE+, 12 x Gigabit PoE+ (Max 400W) and 2 x SFP+, USP-RPS Power Redundancy
Switch Enterprise 24 PoE Layer 3, PoE switch with (12) 2.5GbE, 802.3at PoE+ RJ45 ports, (12) GbE, 802.3at PoE+ RJ45 ports, and (2) 10G SFP+ ports. The Switch Enterprise 24 PoE (USW Enterprise 24 PoE) is a fully managed, Layer 3 switch with (12) 2.5GbE, 802.3at PoE+ RJ45 ports, (12) GbE, 802.3at PoE+ RJ45 ports, (2) 10G SFP+ ports, and a 400W total PoE supply. The USW Enterprise 24 PoE also features a 1.3" LCM color touchscreen that concisely displays key system and connection insights. Additionally, the USW Enterprise 24 PoE offers enhanced power supply failure protection when connected to the SmartPower Redundant Power System (USP RPS sold separately). This switch can be monitored or configured from anywhere with the powerful, intuitive UniFi Network web application and mobile app. - (1) 1.3" LCM color touchscreen with AR switch management- (12) GbE, 802.3at PoE+ RJ45 ports- (12) 2.5GbE, 802.3at PoE+ RJ45 ports- (2) 10G SFP+ ports- (1) USP RPS DC input- 400W total PoE supply- Layer 3 switching features- Single-row RJ45 port layout for easy patch panel cable management Managed with the UniFi Network application: Version 5.14.12 and later View product datasheet HERE
Dimensions
442.4 x 43.7 x 325 mm (17.4 x 1.7 x 12.8")
Weight
  • Without Mount: 5.11 kg (11.27 lb)
  • With Mount: 5.2 kg (11.46 lb)
Enclosure Materials
SGCC Steel
Mount Material
SGCC Steel
Total Non-Blocking Throughput
62 Gbps
Switching Capacity
124 Gbps
Forwarding Rate
92.25 Mpps
Max. Power Consumption
550W
Power Method
  • (1) Universal AC input: 100-240VAC, 8.5A Max., 50/60 Hz
  • (1) USP-RPS DC input: 52VDC, 7.7A; 11.5VDC, 8.7A
Power Supply
AC/DC, Internal, 550W
Management Interface
Ethernet In-Band
Networking Interfaces
  • (12) 10/100/1000 Mbps RJ45 Ethernet
  • (12) 100/1000/2500 Mbps RJ45 Ethernet
SFP+ Interfaces
(2) 1/10G SFP+
PoE Interfaces
(24) PoE+ IEEE 802.3af/at (Pins 1, 2+; 3, 6-)
Max. PoE+ Wattage per Port by PSE
34.2W
Voltage Range 802.3af Mode
44 to 57V
Voltage Range 802.3at Mode
50 to 57V
Services
SMB Layer 3 PoE Gigabit Ethernet Switch
ESD/EMP Protection
Air: ± 16 kV, Contact: ± 12 kV
Operating Temperature
-5 to 40° C (23 to 104° F)
Operating Humidity
10 - 95% Noncondensing
Certifications
CE, FCC, IC
System
  • (1) Bootup Animation: Bootup in Progress
  • Firmware Upgrade Icon: Firmware Upgrading
  • Steady White: Factory Defaults, Awaiting Adoption
  • Steady Blue: Device is Adopted
Ethernet
White: Link or Activity
SFP+
White: Link or Activity
  • Up to six bottles (4.5 litres) of wine, champagne, port or sherry or
  • Up to twelve cans (4.5 litres) of beer
When you collect your order you will have the opportunity to inspect the items and sign for them.
After Hours Collections
Ubiquiti
Ubiquiti UniFi USW-Enterprise-24-POE 26-Port 10G L3 Managed PoE Switch (400W)
Limited Offer
Traveller Price
Product Id SWHUBI824400
Only 3 in stock.
Selected quantity:01
Only 3 in stock.
Pick up from AKL International Airport:
Some items are only available for pick up at departure.
Only 3 in stock.
Selected quantity:01
Only 3 in stock.