Product Id TAAAPP5501099
Limited Offer
Traveller Price
Product Id TAAAPP5501099
View all AppleSold by PB Tech
Description
Apple Pencil 2nd Generation for iPad Pro 12.9" ( 6/5/4/3 Gen) , iPad Pro 11" (4/3/2/1 Gen) iPad Air 10.9" ( 5/4 Gen) & iPad Mini 6th Gen
Apple
Pencil - Introducing the all-new Apple
Pencil. Apple
mark.
Designed to do more, more
simply. The new Apple
Pencil. Simply double-tap to change tools without putting it
down.
Magically pair. Wirelessly
charge. The new Apple
Pencil starts charging when you place the flat part on the right side of your iPad
Pro. It also pairs automatically with your device. And you can charge your iPad
Pro and Apple
Pencil at the same time. Magic, right? It's actually magnets, but we'll take
it.
Tap to unlock new capabilities. The
new Apple
Pencil lets you change brush sizes or modes with a double-tap right where your finger rests. And
you can customise your taps to easily switch between the tools you use
most.
High tech for high art. And everything else. Apple
Store that let you do even more with Apple
Pencil. Whatever you need to do, Apple
Pencil is easy to use but impossible to put
down.
took.
The ideal tool for artists of every kind. Apple
Pencil brings your visions to
life.
Advanced technology for maximum fluidity. Apple
used.
Highly responsive. Perfectly precise. Apple
Pencil. All with virtually no lag between what you write and what you
see.
Use it effortlessly. Tap your iPad
Pro display with Apple
paper.
What's in the Box
Apple Pencil (2nd Generation)
Dimensions
  • Length: 166 mm (6.53 inches)
  • Diameter: 8.9 mm (0.35 inch)
  • Weight: 20.7 grams (0.73 ounce)
Connections
Bluetooth
Compatibility
  • iPad Models:
  • iPad mini (6th generation)
  • iPad Pro 12.9-inch
  • (3rd, 4th and 5th generation)
  • iPad Pro 11-inch
  • (1st, 2nd ,3rd and 4th generation)
  • iPad Air
  • (4th generation)
  • Up to six bottles (4.5 litres) of wine, champagne, port or sherry or
  • Up to twelve cans (4.5 litres) of beer
When you collect your order you will have the opportunity to inspect the items and sign for them.
After Hours Collections
Apple
Apple Pencil 2nd Generation for iPad Pro 12.9" ( 6/5/4/3 Gen) ,